top of page
Szukaj

Czy warto jesienią i zimą pić drożdże? Odpowiedź Cię zaskoczy!



Wzmocnij organizm i włosy! Drożdże to prawdziwa bomba dobroczynnych substancji! Zawierają witaminy i sole mineralne, które nawet dwukrotnie przyspieszają porost włosów. Poprawiają samopoczucie, zmniejszają jesienną chandrę i łojotok, który szczególnie nasila się w okresie, gdy codziennie musisz nosić czapkę.


Co siedzi w drożdżach?


* Witaminy z grupy B 

To naturalne antyoksydanty, czyli substancje o działaniu antystarzeniowym na nasz organizm. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry i włosów. Są szczególnie zalecane przy trądziku i wypadaniu włosów. Poprawiają stan cery i widocznie zmniejszają przetłuszczanie się włosów.


Mało kto wie, że bardzo popularna w ostatnim biotyna to jedna z witamin z grupy B, a dokładnie witamina B7.


* Cynk

Bierze udział w mineralizacji kości, usprawnia proces gojenia się ran, wzmacnia odporność. Reguluje ciśnienie krwi, redukuje zachorowalność na choroby serca. I, co ważne dla panów, zwiększa produkcję plemników.


* Chrom

Zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, więc ogranicza ochotę na słodycze. Zwiększa syntezę dobrego cholesterolu, zmniejszając ryzyko zawału serca.


* Żelazo

Jego niedobór prowadzi do niedokrwistości. W tej formie łatwo się przyswaja.


* Wapń 

Odpowiada za mocne i zdrowe kości. Bierze też udział w budowie włosów. Jeśli jest go zbyt mało w organizmie, włosy są kruche i łamliwe.


Pić czy łykać w formie suplementu?


Drożdże lepiej pić, niż łykać w formie suplementów, przy których tylko 30% substancji wchłonie się do organizmu. Drożdże naturalne są całkowicie przyswajalne. Dlatego drożdże piekarskie „wychodzą” taniej od syntetycznych.


Co ciekawe, drożdże w formie suplementu nie zawierają wszystkich witamin i mikroelementów, tylko te wybrane przez producenta. Dawkowanie drożdży w formie suplementu to nawet kilkanaście (!) tabletek na dzień a drożdże piekarskie to maksymalnie 1 kostka dziennie "na jedno picie".


Boisz się nadmiaru? Bez obaw. Nadmiary są wydalane z moczem, więc trudno je przedawkować.


Przykładowa zawartość witamin i składników mineralnych w 100 g drożdży = 1 kostka drożdży zawiera*:


Magnez 61 mg - dziennie zapotrzebowanie: ok. 375 mg

Żelazo 5 mg - dzienne zapotrzebowanie: ok. 14 mg

Cynk 2,8 mg - dzienne zapotrzebowanie: ok. 10 mg

Fosfor 272 mg - dzienne zapotrzebowanie: 700 mg

Witamina B1 0,77 mg - dzienne zapotrzebowanie: 1,1 mg

Witamina B2 1,06 mg - dzienne zapotrzebowanie: 1,4 mg

Witamina B6 0,42 mg - dzienne zapotrzebowanie: 1,4 mg

Witamina B3 (Niacyna) 8,3 mg - dzienne zapotrzebowanie: 16 mg

Kwas foliowy 1407 mg - dzienne zapotrzebowanie: 200 mg a kobiety w ciąży 400 mg.

*Źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, ndb.nal.usda.gov (06.02.2018).


Kto nie powinien przyjmować drożdży?

Drożdże w formie napoju nie są wskazane dla osób w problemami układu jelitowego, stanami zapalnymi jelit i wrzodami układu pokarmowego.


Nadwrażliwcy powinni zaczynać od małych porcji i obserwować samopoczucie. Jeśli po spożyciu drożdży wystąpią jakiekolwiek dolegliwości, nie powinni ich spożywać. Możliwe jest wystąpienie niepożądanych objawów, takich jak: wzdęcia, bóle brzucha, gazy.


Drożdży w tej formie nie przełkną te osoby, które są w jakikolwiek sposób "obrzydliwe" lub nadwrażliwe na zapachy. Drożdże piekarskie są w smaku gorzkie, a ich konsystencja potrafi być ciągliwa.


Odrzuca Cię od drożdży? To nie stosuj ich też w formie maseczki. Może Twój organizm woli inne formy naturalnej pomocy włosom.


Jak wybrać drożdże?

Jeśli konsystencja ma dla Ciebie znaczenie, wybieraj drożdże Babuni, a nie piekarskie. Te pierwsze znacznie lepiej się rozpuszczają, nie tworzą glutów, nie ciagną się i przyjemniej pachną.


Zawsze wybieraj świeże drożdże. Powinny przyjemnie pachnieć po odsunięciu papierka, delikatnie kruszyć się, być lekko elastyczne i mieć jednolity beżowy kolor. Przebarwienia świadczą o tym, że były źle przechowywane. Takie mogą Ci zaszkodzić.


Jak przygotować drożdże do picia?


1. Przygotuj porcję drożdży.

Zapewne zastanawiasz się, ile drożdży należy wypić na jedno posiedzenie. Jeśli to Twój pierwszy raz, weź tylko łyżeczkę. Musisz przywyczaić się do ich smaku. Wcale nie smakują jak świeża drożdżowa bułeczka, prędzej jak stare, sfermentowane piwsko.


Jeśli to nie jest pierwszy raz, wiesz, że dobrze tolerujesz drożdże w tej formie, możesz przyjąć nawet kostkę naraz.


2. Dokładnie pokrusz drożdże

Drożdże musisz zabić! Jeśli tego nie zrobisz, będą przeprowadzać procesy fermentacji kosztem naszego układu pokarmowego. Skończy się to wzdęciem, bólami brzucha, rozwolnieniem i ogólnie złym samopoczuciem.


Drożdże giną w temperaturze około 80 stopni. Pamiętaj jednak, że mają niską temperaturę po wyjęciu z lodówki, dlatego należy je zalać wrzątkiem. Nim temperatura wrzątku dotrze do wnętrza drożdży, może ulec znacznemu ochłodzeniu i grzyby przeżyją. Dlatego pokrusz drożdże bardzo dokładnie! Najlepiej przygotuj je w większej misce, nie w kubku, aby łatwiej było je równomiernie zalać.


3. Zalej wrzątkiem.

Możesz użyć mleka lub wody, jak wolisz. Pojawiały się doniesienia, że mleko się nie nadaje, bo ma niższą temperaturę wrzenia. Otóż, mleko nie ma temperatury wrzenia. Ma ją zawarta w mleku woda. I jest to 100 stopni. Dlatego możemy zalewać drożdże na równi wodą, jak i mlekiem. 


Zalej wrzątkiem pokruszone drożdże i na chwilę odstaw pod przykryciem. Po paru minutach drożdże łatwo dadzą się wymieszać. Gdy ostygną, możesz je wypić.


4. Dodatki

Drożdże mają charakterystyczny smak i zapach. Niektórym trudno się do nich przekonać, ale ze względu na dobroczynne właściwości - warto. Dobrze jest spróbować kilku metod picia. Przy czym najlepiej smakują, póki są ciepłe.


Miksturę możesz posłodzić miodem. Jeśli wolisz wersję na słono, możesz dodać odrobinę pokruszonej kostki rosołowej. Słyszałam też o wersji na cappucino, gdzie do drożdży dodaje się kawę.... Co, kto lubi.


Pamiętaj, by dodawać składniki dosmaczające po odstaniu się drożdży z wrzątkiem i wcześniejszym wymieszaniu. Dodatki nie mogą wpływać na jakość mieszanki.


Osobiście piję według metody "jak najszybciej", czyli zatykam nos i na jednym hauście. I po problemie.


Ile czasu i jak często pić drożdże?

Aby kuracja się udała, należy drożdże należy pić systematycznie, najlepiej codziennie przez przynajmniej 3 tygodnie, nie dłużej niż 2 miesiące, a następnie zrobić miesięczną przerwę.


Kuracje tego typu są bezpieczne, gdyż naturalna forma uniemożliwia przesuplementowanie. Nadmiar organizm odrzuci, wydalając.


Efekty

Początkowo możemy się spodziewać wysypu trądzikowego, ale nie należy przerywać z tego powodu kuracji, bo to stan przejściowy. Trwa zwykle około 2 tygodni.


Zauważalnie korzystnymi efektami kuracji będą różana cera i szybszy porost włosów i paznokci.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page