Włosy u lakiernika. Lakier - za czy przeciw?
- Marta Klowan
- 15 sie 2019
- 4 minut(y) czytania

Lakier. Genialny produkt utrwalający. Produkt genialnie wysuszający.
Jak używać lakieru, żeby nie niszczył włosów?
Czy opary z psikacza są szkodliwe?
Co jeszcze można zrobić z lakierem?
O tym i innych aspektach lakiernictwa w artykule.
Na początku było słabo... Czyli zanim powstał lakier
Lakier to stosunkowo młody kosmetyk. Pierwszy został wyprodukowany dopiero w 1948 roku i służył jako rozpylacz przeciwko owadom. W ogóle, aerozol wynalazł inżynier Eric Rotheim, wykorzystując do tego gaz i puszkę. Z wynalazku pierwsza skorzystała firma Chase Products Company, która istnieje do dziś i produkuje... farby i lakiery przemysłowe.
Początkowo lakiery bazowały na żywicach naturalnych, czyli tzw. szelaku, ale dawały gumowy efekt i dramatycznie sklejały włosy!
Szelak pozyskiwano z wydzieliny owadów żyjących w Indiach i Tajlandii. Ta wydzielina, to... ich kupka. W kontakcie z powietrzem twardnieje tak mocno, że tworzy rodzaj skorupy. Zbiera się więc całe pokryte tym gałązki i przetwarza. Obecnie szelak wykorzystywany jest jako składnik politury do drewna, kitu czy laku.
Legendarny lakier do włosów
Dopiero potem wymyślono syntetyczne polimery i tak w latach 60-tych L'Oreal wypuścił na rynek pierwszy lakier do włosów. Możliwe, że o nim słyszeliście, funkcjonuje po dziś dzień a nazywa się Elnett. Nazwa powstała ze złożenia dwóch francuskich słów, które po polsku brzmią: "ona" i "czysty". Czysty, bo lakier dawał się łatwo wyczesywać szczotką. W porównaniu do poprzedników był wyjątkowy!
Swoje apogeum zużycia przeżywał w latach 70, gdy królował tapir. A zanim wynaleziono lakier, włosy tonęły w żelu i brylantynie :)
Skrajnie łatwopalny czyli jak płonął... Michael Jackson
Wydarzenie miało miejsce w roku 1984, podczas zdjęć do jednej z reklam Pepsi. Jackson miał włosy sowicie spryskane lakierem "L'Oreal Elnett". W reklamie planowany był wybuch w tle podczas tańca Michaela na scenie. Niestety, eksplozja była na tyle potężna, że włosy gwiazdora zajęły się ogniem...! On sam doświadczył głębokich poparzeń.
Słaba reklama dla produktu... Od tamtej pory na lakierach zawsze jest umieszczane oznaczenie "ekstremalnie łatwopalny".
Piątka z chemii. Co siedzi w lakierze?
Lakier składa się zwykle z:
1. Alkoholu (konserwant)
2. Gazu - propan, butan, izobutan, eter dimetylowy (lotność)
3. Kopolimerów - żywice syntetyczne tj. octan winylu, poliuretan, akryl (utrwalanie)
4. Silikonów - (gładkość)
5. Składników dodatkowych - filtry UV, panthenol, proteiny (pielęgnacja)
Szkodliwe substancje w lakierach
Ftalany to substancje nadające giętkość, elastyczność plastikom.
W kosmetykach stosuje się ftalaty:
*DEHP, DMPE, DBP - od 2005 roku parlament Europejski zakazał ich stosowania
*DEP = diethylphtalat
*DMP = dimethylphtalat
UWAGA - Ftalaty dopuszczone do obrotu nie muszą być wymieniane przy podawaniu przez producenta składu/INCI. Co oznacza, że nawet jeśli ich ilość jest resztkowa, to jednak jest.
Ftalaty dostają się one do naszego organizmu za pośrednictwem śliny i dalej do krwioobiegu.
Kobiety w ciąży powinny unikać bezpośredniego wdychania mgiełki z oparów lakieru. Podczas aplikacji powinny wstrzymać oddech i zamknąć oczy, a zabieg przeprowadzać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu.
*Nadmierna ilość ftalanów może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu oraz wad rozwojowych narządów płciowych u chłopców, powodując spodziectwo, zwłaszcza u kobiet przyjmujących zbyt małe ilości kwasu foliowego!
Comments