
Porowatość włosa jest ważna. Im bardziej porowaty włos, tym trudniejsza jest jego pielęgnacja. To porowatość sprawia, że włosy się plączą lub gładko rozczesują.
Skąd się bierze porowatość?
Włosy mają porowatość "wrodzoną", czyli określa ją ich naturalny genotyp. Niektóre włosy są suche z natury, a inne gładkie jak tafla.
Rozjaśnianie, nieprawidłowa pielęgnacja, choroby ogólnoustrojowe mogą zmieniać porowatość włosów na wyższą.
Co to są włosy szkliste?
Jeśli do Twoich włosów pasuje tylko kilka punktów z poniższych, Twoje włosy nie są szkliste. Masz włosy ekstremalnie porowate, jeśli każdy z tych punktów to Twoje włosy.
Objawy włosów szklistych:
* Włosy, których łuska już na pierwszy rzut oka jest nieregularna. Gdy obejrzysz włos pod światło, zauważysz nieregularności w jego strukturze.
* Ich kolor nie jest równy. Mogą mieć cętki. W trychologii takie włosy nazywa się obrączkowatymi.
* W dotyku są jakby "ogumione". Jeśli można je porównać do sierści jakiegoś zwierzęcia, to byłaby to naturalna wełna owcza.
* Są matowe. Ich powierzchnia nie jest równa, więc nie odbija światła.
* Bardzo źle wchłaniają wodę. Trudno je zmoczyć. Polewane wodą do mycia, wciąż wydają się suche.
* Długo schną. Mogą utrzymywać wilgoć nawet dwa dni.
* Charakteryzuje je wieczny puch, szorstkość, suchość. Wyglądają zawsze na zniszczone.
* Trudno im dogodzić pielęgnacją. Po zwiększeniu podaży protein stają się natychmiast twarde i kruche. Po emolientach nadmiernie wiotkie a nawet tłuste. Humektanty zwiększają puch. Silikony dają tylko chwilową poprawę stanu włosów.
Prosta wizualizacja
Wyobraź sobie, że płyty chodnikowe to porowatość Twoich włosów. To ogromne uproszczenie pozwoli Ci łatwo zrozumieć temat.
Na obrazku włosy niskoporowate lewa strona chodnika a prawa szkliste.

Humektanty to wilgoć. Nieregularna łuska włosów szklistych pod wpływem spulchnienia ulega odkształceniom. W efekcie włosy bardziej się puszą.

Emolienty silnie zmiękczają powierzchnię, która staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Łuska odstaje, ulega zadarciom. Na obrazku poniżej wizualizacja.

Proteiny działają usztywniająco i uzupełniająco na strukturę włosa. W przypadku włosów szklistych to jednak działanie chaotyczne, tak jak na poniższym obrazku. Nadmiar protein sprzyja kruchości włosa.

Comments